Leasing Zwrotny

Leasing zwrotny to nieco mniej popularna forma zewnętrznego finansowania. Na fali popularności leasingu finansowego oraz operacyjnego, wielu przedsiębiorców oraz firm leasingowych zapomina o leasingu zwrotnym.Zastanawiasz się, czym charakteryzuje się ten rodzaj leasingu? Jakie może mieć zalety i wady, a także czy będzie odpowiedni dla Twojego przedsiębiorstwa? Master Leasing rozwieje Twoje wątpliwości.

Czym charakteryzuje się leasing zwrotny?

Leasing zwrotny jest pewnym rodzajem umownego stosunku cywilnoprawnego. Przed zawarciem umowy leasingowej, między leasingodawcą a leasingobiorcą sporządza się umowę sprzedaży. Założenia tej formy zewnętrznego finansowania opierają się na wykupie przez leasingodawcę mienia leasingobiorcy.

Leasingobiorca dzięki sprzedaży środków inwestycyjnych z jednoczesnym zastrzeżeniem prawa do ich użytkowania zabezpiecza się na wypadek trudnej sytuacji finansowej. W przypadku utraty płynności finansowej leasingodawca może sprzedać mienie określone w umowie leasingu zwrotnego i uchronić swoją płynność finansową.Co więcej, leasingobiorca po sprzedaży środków trwałych, nadal może z nich korzystać, ponieważ z ekonomicznego punktu widzenia ich właściciel nie ulega zmianie.

Zalety leasingu zwrotnego

Leasing zwrotny to ciekawa forma leasingowa, która zaraz po kredycie okazuje się jedną z najpopularniejszych sposobów na dotowanie przedsiębiorstwa. Uwolnienie zamrożonych aktywów ma wiele zalet.

DLA KOGO JEST LEASING ZWROTNY?

Z leasingu zwrotnego najczęściej korzysta się w sektorze nieruchomości. Ta forma leasingu jest korzystna dla przedsiębiorstw, które zgromadziły środki trwałe o dużej wartości rynkowej. Jeżeli zgromadzone środki są firmie niepotrzebne lub firma chce je upłynnić, decyduje się na leasing zwrotny. W ten sposób przedsiębiorstwa są w stanie w krótkim czasie poprawić swoją sytuację kapitału obrotowego. Z leasingu zwrotnego korzystają firmy każdego kalibru ? zarówno małe, jak i duże. Mimo znaczącej popularności tej formy leasingu w sektorze nieruchomości często wykorzystywana jest również w usługach, logistyce i przemyśle.

Możliwość odliczenia amortyzacji

Leasing zwrotny umożliwia odliczenie amortyzacji. W przypadku, gdy firma zdecyduje się na sprzedaż przedmiotu leasingu zwrotnego za cenę wyższą, niż jego wartość rynkowa, wówczas opłaty leasingowe ulegną powiększeniu. Majątek, na który zawierana jest umowa leasingu zwrotnego, zaliczany jest do aktywów leasingodawcy.

Poprawa płynności finansowej

Sprzedaż środków trwałych, których dotyczy umowa leasingu zwrotnego, znacząco poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa. Z reguły leasing zwrotny dotyczy takich środków inwestycyjnych jak: sprzęt biurowy, nieruchomości, maszyny i urządzenia specjalistyczne.

Możliwość korzystania ze sprzedanych dóbr

Istotną zaletą leasingu zwrotnego jest możliwość dalszego eksploatowania sprzedanych środków trwałych. Dzięki temu firma uzyskuje aktywa obrotowe i jednocześnie nie musi rezygnować z korzystania ze sprzedanych dóbr.

Wady leasingu zwrotnego

Leasing zwrotny ze względu na swoją nietypową formę leasingową, nie jest przeznaczony dla wszystkich firm. Poniżej prezentujemy jego wady.

Wycena dóbr

Jednym z podstawowych problemów w przypadku zawierania umów leasingu zwrotnego, jest sprzedaż dóbr po cenie niższej, niż ich wartość rynkowa.

Utrata wartości dóbr

W przypadku utraty wartości dóbr w segmencie ruchomości, leasingobiorca może spodziewać się odsetek, które zostają naliczone ze względu na tracenie na wartości przedmiotu leasingowanego ? np. pojazdów.

Zdecydowany na leasing zwrotny? 

Skontaktuj się z nami!

Master Leasing to wiodąca firma leasingowa, która ma na swoim kącie setki zadowolonych klientów. Skutecznie doradzamy, pomagamy i wspieramy naszych klientów. Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości i dopasujemy optymalną umowę leasingową dla Twojego przedsiębiorstwa. Skontaktuj się z naszymi ekspertami już dziś!

Chcesz się dowiedzieć więcej

Dowiedz się więcej na temat leasingu, sprawdź pozostałe opcje. Leasing Operacyjny, Finansowy lub Konsumencki

Zamów bezpłatną rozmowę ze specjalistą!

Kiedy mamy się z Tobą kontaktować?

DLACZEGO MY?

30 Firm - Gwarancja Najlepszej Oferty

zamów rozmowę