Leasing Operacyjny

Leasing operacyjny stanowi ponad 80% umów leasingowych zawieranych w naszym kraju. Taki stan rzeczy wywołany jest korzystnymi dla przedsiębiorców warunkami. Leasing usługowy z Master Leasing to gwarancja najlepszych warunków zarówno dla małych, jak i dużych firm.Ten rodzaj leasing opiera się na przekazaniu prawa do użytkowania środków trwałych leasingobiorcy w zamian za regularne spłacanie rat leasingowych. Po końcu umowy możliwy jest wykup przedmiotu leasingowego po ustalonej uprzednio cenie.

Czym charakteryzuje się leasing operacyjny?

Odpisy amortyzacyjne w przypadku umowy leasingu operacyjnego znajdują się w gestii leasingodawcy. Leasingobiorca natomiast obowiązany jest do dokonania opłaty inicjalnej, a także spłat rat leasingowych powiększonych o podatek VAT. Opłaty te mogą być regularnie doliczane do kosztów uzyskania przychodu.

Zalety leasingu operacyjnego

Leasing operacyjny ma wiele zalet, które determinują jego atrakcyjność w oczach przedsiębiorców. Na tę formę finansowania zewnętrznego decydują się przede wszystkim przedsiębiorstwa młode i rozwijające się. Wiele ugruntowanych na rynku firm również przedkłada cechy leasingu operacyjnego nad inne formy leasingowe. Poniżej wymieniamy najważniejsze zalety omawianego leasingu usługowego.

Tworzenie kosztów uzyskania przychodu

Tarcza podatkowa, z której możemy skorzystać w przypadku leasingu operacyjnego to zdecydowanie największa zaleta tej formy finansowania. Comiesięczne wliczanie rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu pozwoli zmniejszyć wysokość płaconego podatku VAT.

Wykup środka trwałego nie jest obligatoryjny

Po końcu umowy leasingowej leasingobiorca nie musi decydować się na wykup przedmiotu leasingu. Cecha ta umożliwia regularne odnawianie umów leasingowych, dzięki czemu firma cały czas może korzystać z najnowszych urządzeń, maszyn, czy sprzętu.

Wady leasingu operacyjnego

Mimo wielu zalet omawianego leasingu posiada on również kilka wad. Poniżej przedstawiamy aspekty, które mogą odtrącić niektóre firmy od skorzystania z leasingu operacyjnego.

Długi okres umowy

W zależności od normatywnej stawki amortyzacji środka trwałego czas obowiązywania umowy leasingowej będzie różny. W przypadku pojazdów dostawczych lub osobowych 40% okres normatywnej stawki amortyzacji może wynosić minimum 2 lata. Okres umowy leasingowej na specjalistyczne maszyny rolnicze, czy budowlane, to minimum 3 lata.

Wykup przedmiotu leasingu

Kwota wykupu uzależniona jest zwykle od czasu obowiązywania umowy. Najczęściej kwota wykupu wynosi 1% początkowej wartości środka trwałego. Jednak w przypadku krótkiego okresu umowy i przedmiotu leasingowego w postaci samochodów, wartość wykupu może wynosić nawet 20% początkowej wartości.

Zdecydowany na leasing operacyjny? 

Skontaktuj się z nami!

Master Leasing to wiodąca firma leasingowa, która ma na swoim kącie setki zadowolonych klientów. Skutecznie doradzamy, pomagamy i wspieramy naszych klientów. Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości i dopasujemy optymalną umowę leasingową dla Twojego przedsiębiorstwa. Skontaktuj się z naszymi ekspertami już dziś!

Chcesz się dowiedzieć więcej

Dowiedz się więcej na temat leasingu, sprawdź pozostałe opcje. Leasing Zwrotny, Finansowy lub Konsumencki

Zamów bezpłatną rozmowę ze specjalistą!

Kiedy mamy się z Tobą kontaktować?

DLACZEGO MY?

30 Firm - Gwarancja Najlepszej Oferty

zamów rozmowę