Leasing Finansowy
Leasing finansowy to nieco mniej popularna forma inwestowania zewnętrznego poprzez leasingowanie środków trwałych. Mała popularność na ogólnym rynku leasingowym nie oznacza, że leasing finansowy jest gorszą lub wybrakowaną formą leasingu.Dla wielu przedsiębiorstw leasing finansowy okazuje korzystniejszy od leasingu operacyjnego. Na wstępie określmy jednak, czym jest leasing finansowy.
Czym charakteryzuje się leasing finansowy?
Leasing finansowy umożliwia wliczanie w koszta jedynie części odsetkowej kwot rat. Dla przedsiębiorcy oznacza to, że obniżenie podstawy opodatkowania będzie mniejsze, niż w przypadku leasingu operacyjnego. Koszta uzyskania można powiększyć poprzez odpisy amortyzacyjne przedmiot leasingu.Leasing finansowy zakłada również, że bezwzględnie leasingobiorca pod koniec umowy staje się posiadaczem środków trwałych objętych umową. Poza tym leasingobiorca zobowiązany jest do zapłaty całej kwoty podatku VAT od razu w pierwszym miesiącu umowy ? razem z pierwszą ratą.
Zalety leasingu finansowego
Mimo miażdżącej przewagi popularności leasingu operacyjnego (ponad 80% wszystkich umów leasingowych), leasing finansowy nadal przekonuje do siebie wielu przedsiębiorców. Dla wielu firm podane poniżej zalety stają się czynnikami przesądzającymi wybór ten typ umowy leasingowej.
Krótki czas trwania umowy
Leasing operacyjny oferuje również bardzo krótki czas trwania umowy. Dla wielu przedsiębiorstw jest to poważna zaleta decydująca o wyborze właśnie tej formy zewnętrznego finansowania. Leasing operacyjny może trwać minimum 40% czasu amortyzacji środków trwałych, na które zawiązano umowę leasingową.
Korzystny dla podatników niepłacących podatku VAT
Przedsiębiorstwa, które nie są płatnikami podatku VAT poprzez zdecydowanie się na leasing finansowy, mogą uchronić się przed inicjalną opłatą podatku VAT od wartości środka trwałego będącego przedmiotem leasingu. Zamiast tego spotkają się z amortyzacją przedmiotu od jego kwoty brutto.
Korzystny dla firm płacących ryczałt
Firmy, które płacą ryczałt, również mogą skorzystać na leasingu finansowym. Wysokość kosztów przedmiotu leasingu nie wpływają na kwoty podatków. Oznacza to, że pojęcie tarczy podatkowej popularnej formy generowania większych kosztów przychodu traci sens. Dla ryczałtowców tym bardziej opłacalny okazuje się leasing finansowy.
Zakup po niższej stawce VAT
Dzięki zakupowi po niższej stawce VAT, leasing finansowy może okazać się bardziej opłacalny w przypadku finansowania środków trwałych preferencyjną stawką VAT. Do tego typu produktów możemy zaliczyć np.: wyroby medyczne, czy niektóre towary związane z rolnictwem.
Szybsza amortyzacja
Jednorazowe wliczenie w koszty uzyskania przychodu dużej kwoty pozwoli na sprawne obniżenie podatku dochodowego. Jednorazowa amortyzacja dla wielu firm jest korzystniejszym rozwiązaniem niż regularne ?wrzucanie? w koszta kwoty comiesięcznych rat.
Faktury VAT marża na pojazdy
Z fakturami VAT marża możemy spotkać się np. w komisach oferujących pojazdy. Na fakturach tego typu nie umieszcza się wartości podatku VAT od pojazdu. VAT liczony jest wyłącznie od marży nakładanej przez pośrednika. Finansowanie samochodu na fakturę VAT marża poprzez leasing finansowy umożliwia uniknięcie dopłaty 23% podatku VAT od kwoty zakupu.
Zdecydowany na leasing finansowy? Skontaktuj się z nami!
Master Leasing to wiodąca firma leasingowa, która ma na swoim kącie setki zadowolonych klientów. Skutecznie doradzamy, pomagamy i wspieramy naszych klientów. Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości i dopasujemy optymalną umowę leasingową dla Twojego przedsiębiorstwa. Skontaktuj się z naszymi ekspertami już dziś!
Chcesz się dowiedzieć więcej
Dowiedz się więcej na temat leasingu, sprawdź pozostałe opcje. Leasing Operacyjny, Finansowy lub Konsumencki
Zamów bezpłatną rozmowę ze specjalistą!
DLACZEGO MY?
30 Firm - Gwarancja Najlepszej Oferty