Umowy leasingowe to duże ułatwienie dla młodych przedsiębiorstw. Zawierając umowę z firmą leasingową, możemy liczyć na uproszczone formalności i dużą elastyczność w późniejszym wykupie przedmiotu leasingu. Umowa leasingowa niesie jednak szereg ograniczeń i dysfunkcji.

W artykule omówimy problem związany ze zmianą leasingodawcy. Napiszemy, kiedy warto zdecydować się na ten krok, a także, z czym powinniśmy się liczyć, przy zmianie firmy leasingowej.

Skąd biorą się problemy przy zmianie leasingodawcy?

Głównym czynnikiem wyróżniającym kredyt i leasing jest stosunek do posiadania przedmiotu umowy. Zawierając przykładowy leasing maszyn budowlanychto firma leasingowa przez cały czas trwania umowy jest właścicielem owych maszyn. Warunek ten znacznie utrudnia zmiany firmy leasingowej, odstąpienie leasingu lub zerwanie umowy.

Podczas trwania wieloletniej umowy może okazać się, że warunki narzucone przez leasingodawcę są zbyt wyśrubowane, nasz interes podupadł, a spłata każdej raty mocno uszczupla nasz budżet. Co możemy zrobić w takim przypadku?

Co robić, gdy leasing staje się mało opłacalny?

W zasadzie nie mamy tu dużego pola do popisu. Firmy leasingowe zwykle niechętnie odnoszą się do jakichkolwiek zmian podczas trwania zawartej umowy i każda zamiana zwykle wiąże się z szeregiem czynności, przeznaczeniem dużej ilości czasu oraz dokładnym oszacowaniem, czy zmiana będzie opłacalna.

Jeżeli jednak nie uśmiecha nam się dotrwanie do końca umowy, którą podpisaliśmy na leasing maszyn rolniczych, aut lub innych środków trwałych, wówczas musimy uzbroić się w cierpliwość i wziąć sprawy w swoje ręce.

Podstawowym działaniem jest sprzedaż przedmiotu, którego dotyczy umowa leasingowa innej firmie leasingowej. W tym celu musimy nakłonić naszego dotychczasowego leasingodawcę o opłacalności tego przedsięwzięcia. Sprzedającym staje się firma leasingowa i to w zasadzie ona dyktuje warunki sprzedaży.

Takie rozwiązanie może okazać się trudne, zwłaszcza dla niewielkiej firmy, która zawarła umowę leasingową o niewielkiej wartości. Zdecydowanie łatwiej będzie nakłonić firmę leasingową do sprzedaży leasingu w przypadku, gdy przedmiot(y) umowy opiewają na znacznie wyższe kwoty.

Oczywiście będziemy musieli z własnej kieszeni pokryć różnicę między pozostałymi ratami a wartością rynkową przedmiotu umowy. Poza tym możemy liczyć się z naliczeniem kary za przedwczesne zerwanie umowy. Poza tym nowy leasingodawca wymagać będzie uiszczenia kwot związanych z wyceną przedmiotu lub zapłacenia czynszu inicjalnego.

Jak widać, kosztów związanych ze zmianą firmy leasingowej jest sporo, wobec czego przy zdecydowaniu się na taki krok powinniśmy mieć zabezpieczony pewny kapitał, który pozwoli nam na uporanie się z tymi trudnościami.

Ciekawą alternatywą na pozbycie się leasingu jest jego odstąpienie innemu przedsiębiorcy. Zabieg ten jest popularny i chętnie stosowany przez firmy, które np. zmieniają formę prowadzonej działalności. Możemy ogłosić się na portalach aukcyjnych, że chcemy odstąpić np. leasing samochodów ciężarowych. Od firmy, która zamierza wykupić przedmiot umowy, musimy zażądać minimum sumy pozostałych rat, ceny wykupu i ewentualnej opłaty karnej za rozwiązanie umowy przed czasem.

 

zamów rozmowę