Leasingobiorca, który zdecydował się na leasing operacyjny (to zdecydowany numer 1 pośród umów leasingowych w Polsce), nie jest zobowiązany rodzajem podpisanej transakcji do przymusowego wykupu samochodu. Inaczej jest natomiast w drugim przypadku – przy leasingu finansowym. Po opłaceniu ostatniej z rat należy koniecznie uiścić z góry ustaloną w podpisanej umowie leasingowej kwotę. Samochód przestaje wówczas być całkowitą własnością finansującego i staje się elementem majątku osoby bądź firmy, która dotychczas go użytkowała.

Kupno samochodu po leasingu prywatnie i go odsprzedać?

Leasingobiorcę, użytkującego przez czas trwania umowy jej przedmiot, obowiązuje w momencie zakupu samochodu cena preferencyjna. Każda inna osoba lub przedstawiciel firmy zapłaciłby natomiast cenę zdecydowanie wyższą, bo rynkową. Dalsze przeznaczenie wykupionego pojazdu nie jest już przedmiotem zainteresowania byłego leasingodawcy, mogą to być cele zarówno prywatne, jak i firmowe.

Pod koniec trwania umowy leasingowej należy podjąć decyzję, czy samochód zostanie wykupiony przez osobę prywatną czy też przez firmę. Z czym wiąże się wykup samochodu prywatnie? Przede wszystkim można go odstąpić jako darowiznę. Dodatkowo po 6 miesiącach od wykupienia pojazdu dopuszczalne jest odsprzedanie go bez naliczania podatku dochodowego.

Oto, jakie minusy ma ta metoda wykupu samochodu pod koniec trwania leasingu:

  • przedsiębiorca nie może odliczyć sobie VATu,
  • koszty pojazdu nie zostaną zaliczone w koszta uzyskania przychodu przez firmę,
  • aby dało się odprowadzić od podatku koszta paliwa lub amortyzacji auta wprowadzonego do floty pojazdów przedsiębiorstwa, trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu,
  • podczas sprzedaży pojazdu zamiast naliczania podatku dochodowego należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Wykup (i sprzedaż) poleasingowego samochodu na firmę

Leasing jest postrzegany przez prawo w dość ciekawy sposób – jako usługa. Natomiast zakup przedmiotu umowy leasingowej jest dostawą towaru. Zmienia to sposób patrzenia na ten rodzaj zewnętrznego finansowania inwestycji w świetle prawa i umożliwia ciekawe rozwiązania podatkowe.

Po zakończeniu umowy leasingowej wykup samochodu na firmę jest niekorzystny z jednego, dość łatwo dostrzegalnego, powodu – w trakcie odsprzedaży auta istnieje obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego. Przedsiębiorca będzie natomiast bardzo zadowolony z transakcji, ponieważ:

  • osoba prowadząca działalność gospodarczą może odprowadzić podatek VAT od kwoty zakupu pojazdu,
  • koszty zakupu auta bezpośrednio powiększają koszty uzyskania przychodu przedsiębiorstwa (zdecydowany plus),
  • nie trzeba prowadzić żadnej ewidencji przebiegu samochodu,
  • obowiązuje zwolnienie od konieczności uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w przypadku dalszej sprzedaży pojazdu.

Można zdecydować się na jedną z dwóch opcji – samochód zostanie zakwalifikowany jako środek trwały bądź, gdy jego wartość jest mniejsza niż 3,5 tysiąca złotych, jednorazowo zaliczyć go w poczet kosztów.

 

zamów rozmowę