Forma finansowania, jaką jest leasing operacyjny, cieszy się bardzo dużą popularnością wśród małych i średnich firm, szczególnie tych, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku. Dzięki niemu pozyskiwane są samochody osobowe i dostawcze, środki transportu ciężkiego, a także rozmaite urządzenia wykorzystywane w różnych branżach, jak na przykład komputery. Przekonaj się jakie czynniki sprawiają, że znaczna część przedsiębiorców decyduje się na zawarcie umowy z firmą leasingową.

Niższe koszty na starcie

Leasing operacyjny polega na umożliwieniu leasingobiorcy korzystania z określonych sprzętów za pewną, ustaloną wcześniej opłatą, która przekazywana jest leasingodawcy, jest co miesiąc. W przeciwieństwie do kredytu nie wymaga on wykazania zdolności kredytowej ani uiszczania bardzo wysokiej opłaty początkowej. Dobra oddane w leasing (w przypadku leasingu operacyjnego) pozostają własnością leasingodawcy przez cały okres spłacania rat. Po tym czasie istnieje możliwość ich wykupienia. Brak konieczności posiadania dużych możliwości finansowych jest tym, co przekonuje do leasingu znaczny procent przedsiębiorców. Często jest on jedynym dostępnym sposobem na zaopatrzenie firmy w sprzęt niezbędny do jej funkcjonowania.

Duże firmy ze stabilną sytuacją finansową rzadko decydują się na tę metodę finansowania, gdyż ostateczna cena leasingu często jest w ich wypadku wyższa niż zaciągnięcie kredytu, czy zapłata gotówką.

Leasing operacyjny a kwestie podatkowe

Decyzja o leasingu jest często korzystna również z punktu widzenia podatkowego. Na wstępie należy jednak zaznaczyć, że dotyczy to jedynie firm o mniejszych dochodach, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym. Przedsiębiorcy mogą ratę leasingu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i tym samym odliczyć ją od podatku, co w dłuższej perspektywie czasu czyni inwestycję bardziej opłacalną.

Przedmiot leasingu

Głównym przedmiotem leasingu dla większości firm są samochody, zarówno te osobowe, jak i dostawcze. Auto jest jednym ze sprzętów, bez którego wiele firm nie mogłoby sprawnie funkcjonować. Dzięki leasingowi istnieje możliwość korzystania z niego na bardzo atrakcyjnych zasadach. Firmy transportowe mogą starać się o leasing samochodów dostawczych i ciężarowych. Wielką zaletą leasingu jest fakt, że jego przedmiotem mogą być również pojazdy i sprzęty używane. Często są one kilka razy tańsze od swoich fabrycznie nowych odpowiedników, a ich jakość jest wciąż zadowalająca. Oprócz środków transportu bardzo dużym zainteresowaniem wśród leasingobiorców cieszą się komputery, sprzęt biurowy, a nawet linie produkcyjne, jeżeli są one niezbędne do działalności danej firmy.

Warto zdawać sobie sprawę, że leasing wiąże się również z pewnymi zobowiązaniami dla leasingobiorcy – firma leasingowa może od niego wymagać regularnych przeglądów, konserwacji, a w przypadku uszkodzenia – również napraw sprzętu. Wszystkie warunki leasingu są szczegółowo zapisane w umowie zawieranej na początku współpracy.

 

zamów rozmowę