Zawieranie umów leasingowych mocno upowszechniło się na naszym rynku. W ubiegłym roku wartość rynku leasing wyniosła ponad 50 miliardów złotych. Wszystko za sprawą łatwiejszych i szybszych procedur oraz mniejszych wymagań, jakie stawiane są przez firmy leasingowe firmom chcącym podpisać umowę.
W artykule skupimy się na tych warunkach i napiszemy, dlaczego przykładowy leasing samochodów ciężarowych jest często lepszą opcją od zawiązania umowy kredytowej lub wynajmu długoterminowego.

Dlaczego warto zainteresować się leasingiem w początkowych okresach funkcjonowania firmy?

Firmy leasingowe robią wszystko, aby ułatwić zawiązanie umowy młodym firmom i StartUpom. O ile umowa kredytowa niesie za sobą konieczność podpisywania sterty papierów oraz dokładnej analizy historii kredytowej firmy. Natomiast umowa leasingowa to najczęściej minimum formalności.

Wiele firm leasingowych w ogóle nie wymaga od leasingobiorcy odpowiednio długiego stażu prowadzonej działalności, co ma miejsce w przypadku umów kredytowych lub wynajmu. Przykładowo biorąc pod uwagę leasing samochodów osobowych i dostawczych w świeżo założonej firmie, możemy starać się o otrzymanie finansowania leasingowego, gdy wartość pojazdu nie przekroczy określonego pułapu kwotowego, przykładowo 100 tysięcy złotych – pułap ten zależy oczywiście od leasingodawcy.

Umowy leasingowe z reguły możemy zawierać od razu po założeniu działalności, w praktyce jednak korzystniejsze oferty uzyskamy przy około półrocznym stażu firmy. Okres ten wydaje się bardzo krótki, w porównaniu do tego, czego oczekują od firmy kredytodawcy. Poza tym podpisanie kredytu w początkowej fazie działania firmy będzie zwykle o wiele mniej korzystne niż zawarcie umowy leasingowej. Dodatkowo będzie się wiązać  z trudnym i skomplikowanym procesem decyzyjnym w przypadku kredytu.

Umowa leasingowa wiąże się z mniejszą ilością tzw. papierologii

Żaden młody przedsiębiorca nie polubi się ze stertami papierów, załączników lub innych dokumentów dołączanych do umowy. Firmy leasingowe doskonale o tym wiedzą i cały czas dążą do zminimalizowania formalności związanych z podpisaniem umowy leasingowej. Dzięki temu ich oferta staje się bardziej transparentna, jasna i łatwiejsza w odbiorze przez młode firmy.

Obecnie przy zawiązywaniu umowy o wspomniany wyżej leasing samochodów ciężarowych, wymagane są zwykle jedynie zaświadczenia o braku zaległości na rzecz Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także przedstawienie dokumentów finansowych firmy. Oczywiście firmy leasingowe mogą poprosić nas o załączenie większej ilości dokumentów. Dlatego uproszczone procedury są obecnie rynkowym standardem w naszym kraju wśród wielu firm oferujących leasingi.

Poza tym umowa leasingowa nie wpływa na zdolność kredytową, dzięki czemu młoda firma może zachować płynność finansową. Leasingodawcy nie zamykają furtki również firmom, które odnotowały stratę w ubiegłym roku, co jest powszechnym procederem w przypadku firm oferujących kredyty. Zwykle banki odmawiają przyznania kredytu takim firmom, leasingodawcy natomiast na ogół nie mają z tym problemu.

 

zamów rozmowę