Leasing samochodów czy kredyt? Ten wybór może okazać się dla wielu firm trudnym orzechem do zgryzienia. Przed zdecydowaniem się na jedną z powyższych form zewnętrznego finansowania inwestycji, warto dokładnie określić wszystkie „za” i „przeciw”. Warto również dowiedzieć się nieco więcej o kredycie i leasingu, a także skonfrontować te modele finansowania z interesami firmy.

W artykule podpowiemy, kiedy lepiej zdecydować się na np. leasing samochodów osobowych i dostawczych do firmy, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu.

Z czym wiąże się leasing i kiedy jest polecany?

Umowa leasingowa to doskonała okazja do kupna droższych pojazdów, które w prosty sposób „wrzucimy” w koszta prowadzenia działalności, a także odliczmy od nich VAT. Zarówno początkowy wkład własny, jak i kolejne raty związane ze spłacaniem przedmiotu umowy leasingowej, możemy zawierać w koszta uzyskania przychodu i odprowadzać od nich VAT.

Przykładowy leasing samochodów ciężarowych umożliwia firmie bycie na bieżąco z nowinkami technologicznymi oraz nowoczesnymi urządzeniami i pojazdami. Dzięki temu możliwe staje się podnoszenie jakości świadczonych usług i optymalizacja działalności.

Większość umów leasingowych określa możliwość wykupu pojazdu po atrakcyjnej cenie pomniejszonej o wpłacone wcześniej raty i sumę początkową. Jednak równie dobrze nie musimy decydować się na wykup i po końcu trwania umowy leasingowej, zawrzeć kolejną, której przedmiotem będzie nowszy pojazd lub inny sprzęt.

Leasing polecany jest dla firm, które nie mogą pozwolić sobie na utratę zdolności kredytowej, a zewnętrzne finansowanie inwestycji będzie przez firmę traktowane jako długofalowa współpraca z firmą leasingową.

Z czym wiąże się kredyt i kiedy jest polecany?

Umowa kredytowa daje kredytobiorcy nieco większą wolność w związku z zarządzaniem przedmiotem kredytu. Przykładowo podpisując umowę z firmą leasingową, może ona narzucić nam, w jaki sposób auto lub inny sprzęt ma być użytkowany. W umowie możemy znaleźć warunki, które określają, w jakim warsztacie mają być przeprowadzane przeglądy, a także musimy liczyć się ze stosowną karą od firmy leasingowej, gdy nie wypełnimy jej poleceń.

Podpisując umowę kredytową, pojazd staje się naszą własnością, wobec czego możemy nim dowolnie dysponować. Umowa ta powoduje również automatyczne zaliczenie przedmiotu kredytu do środków trwałych, czyli koszty firmy powiększają się o odpisy amortyzacyjne. Amortyzacja w przypadku kredytu musi trwać min. 5 lat.

Kredyt możemy spłacić szybciej, a tym samym szybko zakończyć umowę kredytową. Leasing z kolei nie może być zerwany wcześniej. Podpisując umowę kredytową, firma staje się właścicielem przedmiotu kredytu. W przypadku umowy o np. leasing maszyn rolniczych to firma leasingowa jest ich właścicielem do końca trwania umowy. Oznacza to że, przykładowe należne ubezpieczenie AC związane z uszkodzeniem maszyny lub jej kradzieżą, przypada firmie leasingowej, a nie leasingobiorcy. Oczywiście istnieją zabezpieczenia związane ze zdarzeniami losowymi podczas trwania umowy leasingowej, jednak jest to rozwiązanie mniej bezpieczne i mniej przewidywalne w dłuższej perspektywie.

 

zamów rozmowę