Rozważając leasing biura, warto wziąć pod uwagę możliwość skrócenia okresu amortyzacji powierzchni biurowej. Comiesięczne raty wlicza się do kosztów uzyskania przychodu, co umożliwia sprytne i zgodne z prawem wykorzystanie tarczy podatkowej. Osiągający korzyści ekonomiczne przedsiębiorca wykazuje ponadto rosnące koszty podatkowe oraz wskaźniki finansowe, dzięki czemu w grę wchodzi optymalizacja kosztów.

Leasing nieruchomości – leasing biura

Leasing lokali, obiektów handlowych, budynków, hal, magazynów czy centrów logistycznych obserwujemy w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku. Zawierano wówczas pierwsze transakcje na kwoty rzędu 28 milionów złotych, a obracano głównie zagranicznym kapitałem. W podobnych sytuacjach przyznawanie kredytów bankowych jest naprawdę rzadkością, dlatego przedsiębiorcy tak doceniają potencjał tkwiący w branży leasingowej. Finansowane są nawet inwestycje młodych firm, których przedstawiciele nie mają historii kredytowej.

Coraz częściej przedmiotem umów leasingowych, trwających nawet powyżej 15 lat, są powierzchnie biurowe. Ogromną zaletą finansowania zewnętrznego takich nieruchomości jest możliwość zakupu lokalu za z góry ustaloną, preferencyjną stawkę, po zakończeniu okresu trwania umowy. W trakcie jej trwania prawa użytkowania obiektu (ale nie własność) przeniesione są na korzystającego. Wnosi on regularnie, wedle ustaleń zapisów umowy, comiesięczne raty leasingowe na rzecz najemcy. Nie musi zamrażać środków firmy w aktywach i zaburzać jej dynamicznego rozwoju – płynność finansowa przedsiębiorstwa nie zostaje w żaden sposób zaburzona, a majątek jest efektywnie wykorzystywany.

Leasing wyposażenia biura

Leasing wyposażenia wnętrz, będącymi pomieszczeniami do pracy, takich jak powierzchnie biurowe czy przychodnie, jest niezwykle popularny. Idzie w parze z sukcesywnie rosnącym popytem na finansowanie zewnętrzne dostępnych na rynku nieruchomości.

Przestrzeń pracowniczą można odmienić szybko i z niezaprzeczalną korzyścią dla firmy, kupując dowolne oraz najlepsze jakościowo meble, akcesoria wyposażenia wnętrz i materiały. Biznes dużo zyskuje, gdy umowę leasingową podpisuje się na takie przedmioty, jak:

 • kompleksowe wyposażenie biur,
 • meble biurowe,
 • tablice multimedialne,
 • flipcharty,
 • projektory,
 • drobne akcesoria i dekoracje,
 • sprzęt IT.

Są one nawet w 100% finansowane zewnętrznie, a czynsz inicjalny bardzo niski. Dostępne jest również ich dodatkowe ubezpieczenie. Określenie czasu trwania zobowiązania to zazwyczaj najbardziej elastyczna kwestia i standardem bywa maksymalnie 5 lat. W sytuacji, gdy zużyją się bądź zwyczajnie znudzą, a korzystający z nich zdecydował się na leasing operacyjny (bez obowiązku wykupu), pod koniec trwania umowy i przy podpisywaniu nowej, wymienia się cały sprzęt. Przy leasingu finansowym ustalona wcześniej kwota wykupu jest bardzo niska.

Weź biuro w leasing, gdy…

Komu najbardziej opłaca się umowa leasingowa na takie nieruchomości, jak lokale biurowe czy powierzchnie biurowe? Osobom, które:

 • planują w przyszłości nabycie na własność nieruchomości i lokali, ale nie dysponują aktualnie wystarczającą liczbą wolnych środków finansowych, a pragną skorzystać z atrakcyjnej oferty np. biura nieruchomości,
 • chcą uzyskać duże korzyści podatkowe (m.in. zastosować przyspieszoną amortyzację),
 • prowadzą zarówno jednoosobową działalność gospodarczą, jak i dużą firmę i korzystają w niej z pełnej księgowości,
 • są zainteresowane głównie transakcjami na wyższe kwoty (odchodzi się obecnie od wysokich sum powyżej 5 milionów złotych na rzecz trochę niższych, jak np. 2 miliony złotych),
 • chcą użytkować i być może kupić w przyszłości biura nowe, umiejscowione w dobrych, ciekawych lokalizacjach,
 • prawdopodobnie nie spełnią rygorystycznych wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczących zdolności kredytowej klientów indywidualnych przy analizie przez przedstawiciela banku, czy przyznać im kredyt.

Nie warto zaciągać wysoko oprocentowanych kredytów bankowych. Leasing nieruchomości to produkt finansowy, który najbardziej odpowiada potrzebom przedsiębiorcy XXI wieku i pozostawia swobodę wyboru w kwestii decydowania o własności wykupu.

 

zamów rozmowę