Jeśli masz własną firmę i zastanawiasz się, jak skutecznie zmniejszyć koszty prowadzenia firmy, dowiedz się więcej o supermodnym leasingu. Czym jest leasing, dlaczego stał się tak popularny i czy faktycznie warto się na niego zdecydować – wszystkie najważniejsze informacje zebraliśmy w poniższym artykule.
Co to jest leasing?
Leasing jest najczęściej wybieraną w naszym kraju formą finansowania samochodów firmowych. W praktyce wygląda to dość prosto – osoba fizyczna lub przedstawiciel danej firmy podpisuje w salonie samochodowym umowę na konkretny model samochodu, który bierze odtąd w użytkowanie. Gdy dotyczy to osoby prywatnej, mamy do czynienia z leasingiem konsumenckim. Leasing operacyjny opiera się na zasadach zbliżonych do umów najmu bądź dzierżawy. Natomiast leasing finansowy podobny jest do sprzedaży produktów albo usług na raty.
Zobowiązania finansowe reguluje się co miesiąc, np. w postaci automatycznych przelewów z konta bankowego. Wysokość rat do spłaty jest z góry ustalona przez leasingodawcę oraz leasingobiorcę. Przedmiot umowy jest własnością firmy, która oferowała leasing do samego końca trwania umowy – nie tak, jak przy braniu samochodu na kredyt. Pojazd można, ale nie trzeba, wykupić już po uregulowaniu wszelkich płatności. Umowa w żaden sposób nie zmusza do tego leasingobiorcy.
Czym tłumaczy się popularność leasingu?
Leasing jest obecnie tak szalenie popularny wśród polskich przedsiębiorców z jednego prostego powodu: comięsięczne raty do spłaty to koszt prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Nie trzeba angażować tutaj żadnych środków finansowych pochodzących z innych źródeł. Po dokładnym przeczytaniu umowy leasingu wiadomo już, czy nie zawiera ona żadnych ukrytych kosztów lub zawoalowanych sformułowań i niejasnych kruczków prawnych. Jest wówczas znacznie korzystniejsza od kredytu na samochód i realnie redukuje koszty prowadzenia firmy. Dodatkowo, gdy umowa leasingowa dobiegnie końca, istnieje możliwość wzięcia kolejnego auta, prosto z salonu samochodowego.
Leasing jest bardzo korzystny również dlatego, że przed podpisaniem umowy z przedsiębiorcą nie weryfikuje się jego zdolności kredytowej. Przyznaje się go także osobom, które nie osiągają zysku w firmie bądź wręcz wykazują straty. Przy próbie zaciągnięcia kredytu bankowego zwyczajnie nie miałyby szans na dodatkowe pieniądze (nie wspominając o tym, że całkowity koszt kredytu byłby znacznie wyższy niż leasingu, a umowa jest zazwyczaj skonstruowana niezbyt korzystnie dla kredytobiorcy).
W leasingu operacyjnym samochody nie są środkami trwałymi. Nie zmienia to niczyjej zdolności kredytowej, umożliwiając zaciąganie kredytów na inny cel, np. na rozwój biura firmy. Całkowity koszt zakupu pojazdów jest niski, a odsetki niewielkie. Od kosztów uzyskania przychodu odlicza się tu nie tylko odsetki, ale również czynsz inicjalny (początkową wpłatę) oraz całkowitą wysokość comiesięcznej raty. To właśnie od jej wysokości uzależniona jest wysokość opłacanego podatku VAT. Leasing operacyjny jest bardzo korzystny dla przedsiębiorców dopiero rozpoczynających swą karierę w branży i młodych stażem zawodowym.
Najnowsze komentarze