Profesjonalne rozwiązania IT są obecnie na wyciągnięcie ręki. Ich dostępność rośnie wraz ze wzrostem popularności leasingu nowoczesnych technologii, oferowanego zarówno firmom o ugruntowanej na rynku IT pozycji, jak i dopiero rozpoczynającym działalność gospodarczą i karierę w tym biznesie. Inwestycje mikro- i małych firm są coraz częściej finansowane zewnętrznie właśnie w ten sposób. Przyjrzyjmy się więc temu nieco bliżej.

Przedmiot nowoczesnego leasingu w branży IT

Branża IT jest dziedziną niezwykle innowacyjną. Postęp i unowocześnianie dostępnych technologii zachodzą tu w zasadzie nieustannie, z czym bezpośrednio wiąże się wysoka cena specjalistycznego sprzętu oraz zaawansowanego oprogramowania. Oferta przedmiotu leasingu w branży IT ciągle się zmienia, rozszerza i jest przez leasingodawców stale uaktualniana. Ten rodzaj zewnętrznego finansowania obejmuje przede wszystkim:

  • Serwery, stanowiące technologiczną podstawę działania przedsiębiorstw.
  • Niezawodne komputery stacjonarne.
  • Sprzęt mobilny, taki jak laptopy z przeznaczeniem do biznesu i nie tylko, laptopy konwertowalne, hybrydowe, notebooki, tablety, smartfony.
  • Specjalistyczne urządzenia elektroniczne.
  • Różnego rodzaju podstawowe oraz zaawansowane oprogramowanie komputerowe.

Wartość całkowita leasingu sprzętu IT stopniowo rośnie. Obecnie nie przekracza ona jeszcze około 2% wartości całego rynku. Cechą charakterystyczną polskiej branży IT jest przywiązanie do tradycyjnego modelu tej zewnętrznej formy finansowania sprzętu oraz oprogramowania – po zakończeniu umów leasingowych ich przedmioty są zazwyczaj wykupywane.

Nowoczesny model finansowego leasingu zachodniego to odejście od dążenia do prawa własności. Przedmioty umów nie są wykupowane, tylko po zakończeniu okresów umów leasingowych automatycznie wymieniane na nowe.

Czy leasing w branży IT jest opłacalny

Popularność finansowania aktywów przez branżę leasingową nie maleje. Przykładowo w samym 2016 roku na terenie naszego kraju leasingobiorcy skorzystali ze środków trwałych, różnego rodzaju maszyn oraz nieruchomości za przeszło 58 miliardów złotych. Im mniejsze firmy i przedsiębiorstwa, tym częściej ich kierownictwa rozważają skorzystanie z leasingu. Dotyczy to zwłaszcza mikroprzedsiębiorstw oraz małych firm. Leasing sprzętu IT oraz oprogramowania jest dla nich bowiem niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem.

Finansowane jest nawet do 100% całkowitej wartości przedmiotu umowy leasingowej dla firm istniejących na rynku powyżej 6 miesięcy. Decyzje zapadają w przeciągu jednego dnia przy jednoczesnym minimum formalności i z naprawdę uproszczonymi procedurami. Można wybierać spośród najelastyczniejszych rat: o stałej wysokości, malejących bądź sezonowych. Wartość umowy leasingowej, podpisywanej nawet na 60 miesięcy, przy preferencyjnych warunkach to często jedyne 105%. Komputery, laptopy, tablety czy smartfony objęte leasingiem nie muszą być nowym sprzętem, pochodzącym prosto od producenta. Wybierane są także poleasingowe bądź zwyczajnie zmieniające właściciela.

 

zamów rozmowę