Leasing to najpopularniejsza forma zewnętrznego finansowania między innymi w: budownictwie, rolnictwie, transporcie i przemyśle. Leasing maszyn i urządzeń to obecnie dynamicznie rozwijający się rynek. Wiele leasingodawców uelastycznia swoją ofertę właśnie pod branżę produkcyjną.

W branży produkcyjnej łatwo o leasing maszyn

O wiele łatwiej o decyzję leasingową niż o kredyt – zwłaszcza start-upom i młodym firmom, które nie mają odpowiednio rozbudowanej historii kredytowej. W zasadzie niemal każde przedsiębiorstwo produkcyjne może starać się o leasing.

Zwykle średni okres leasingu wynosi 50 – 60 miesięcy, a maksymalnie może być zawierany nawet na 5 lat. Najłatwiej wziąć w leasing maszyny i urządzenia posiadające duży rynek wtórny i długo trzymające swoją pierwotną rynkową cenę.

Leasing na maszyny używane popularny wśród młodych firm

Z leasingu maszyn używanych korzystają głównie mniej zamożne, z reguły młode przedsiębiorstwa. Decydując się na maszyny używane, umowa leasingowa warunkuje maksymalny wiek sprzętu w stosunku do długości umowy.

Przykład: leasingodawca określa, że maksymalny wiek maszyny po końcu umowy musi wynosić nie więcej niż 7 lat. Wówczas leasingobiorca może wziąć maszynę dwuletnią na pięcioletni okres leasingu. Zwykle maksymalny wiek maszyny nie przekracza 15 lat.

Gdy decydujemy się na leasingowanie maszyny używanej, wówczas należy skorzystać z usług rzeczoznawcy, który dokładnie szacuje wartość sprzętu. Pewną koniecznością jest również większa opłata inicjalna, którą należy wpłacić za używaną maszynę.

Leasing zwrotny i leasing pożyczka popularne w branży produkcyjnej

W przypadku posiadania przez firmę dużego majątku w postaci maszyn może ona skorzystać z leasingu zwrotnego. Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które w przypadku utraty płynności finansowej mogą sprzedać maszyny firmie leasingowej. W ten sposób mogą odzyskać zasoby finansowe przy jednoczesnym korzystaniu ze sprzedanych maszyn, przy spłacie rat leasingowych.

Leasing pożyczka umożliwia zaciągnięcie pożyczki przez przedsiębiorstwo na posiadane maszyny zakupione dzięki dotacjom unijnym. Wypłata dotacji może nastąpić dopiero po zrealizowaniu inwestycji.

Obowiązkowe ubezpieczenie maszyn

Leasingobiorca zobowiązany jest do ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Takie ubezpieczenie chroni inwestora w przypadku uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia sprzętu. Firmy leasingowe zwykle są w stanie oferować bardzo atrakcyjne pakiety ubezpieczeń. Współpracują z wieloma ubezpieczycielami i jako duzi gracze na rynku uzyskują u nich dobre warunki.

Obligatoryjny wykup

Wykup po końcu umowy leasingowej może być obligatoryjny (w przypadku leasingu operacyjnego) lub konieczny (w przypadku leasingu finansowego). Przedsiębiorstwa produkcyjne mogą zdecydować o wykupie maszyny w cenie pomniejszonej o spłacane raty i opłatę inicjalną lub odnowić umowę leasingową. Zwykle odnawiane umowy leasingowe dotyczą nowszych i lepszych maszyn. W ten sposób firma jest w stanie zapewnić sobie regularny rozwój działalności.

Rynek leasingu w branży produkcyjnej dynamicznie rośnie

Wedle Polskiego Związku Leasingowego rokrocznie możemy obserwować szybki wzrost aktywów finansowanych leasingiem. Branża produkcyjna jest jedną z czołowych gałęzi rynku, w której notuje się większe zainteresowanie leasingiem niż kredytowaniem środków trwałych.

Odnowa parków technologicznych przez przedsiębiorstwa powoduje, że w roku 2013 zaobserwowano ponad 11,3% wzrost leasingowania. W roku 2014 wzrost w porównaniu do roku ubiegłego wyniósł już niemal 21%.

Zainteresowany leasingiem w branży produkcyjnej? Skontaktuj się z Master Leasing!

Zapraszamy Cię do skorzystania z pomocy naszych specjalistów. Z przyjemnością rozwiejemy Twoje wątpliwości i odpowiemy na trapiące pytania. Nasza bogata oferta przeznaczona jest dla wszystkich przedsiębiorstw z branży produkcyjnej. Zobacz, jak możemy usprawnić Twój biznes!

 

zamów rozmowę