Flotę maszyn rolniczych otrzymaną w leasing najlepiej od razu korzystnie ubezpieczyć na wypadek ich uszkodzenia, zniszczenia bądź kradzieży. Leasingodawcy oferują zazwyczaj taką możliwość – warto dokładnie sprawdzić warunki i wybrać którąś z ofert: koszty samodzielnej naprawy urządzeń bądź ich wymiany na nowe mogą być bowiem zaskakująco wysokie.

Czy leasing maszyn rolniczych się opłaca

Zakup maszyn rolniczych niejednokrotnie wiąże się z bardzo dużymi wydatkami, a branża rolnicza jest traktowana przez banki jako niezbyt niestabilna. Leasing maszyn rolniczych to jedyne rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorstwo może się dalej rozwijać i generować zyski. Opłata wstępna wynosi nawet jedynie 5% wartości inwestycji. Przedmioty zewnętrznego finansowania nie mogą być starsze niż 10 lat. Raty można wybrać zależnie od potrzeb: stałe, degresywne, bądź sezonowe i ustalić umownie ich ilość nawet na 60 (daje to maksymalnie 5 lat). Decyzje leasingowe zapadają prędko przy jednoczesnym minimum formalności, co zdecydowanie skraca czas całej procedury.

Jakie maszyny rolnicze bierze się w leasing

W leasing najczęściej bierze się takie nowe oraz używane maszyny rolnicze, jak:

  • kombajny,
  • traktory,
  • ciągniki rolnicze,
  • ładowacze rolnicze,
  • prasy do belowania,
  • maszyny do wszelkiego rodzaju prac leśnych,
  • forwardery, harwestery,
  • agregaty prądotwórcze i uprawowe.

Czym charakteryzują się raty sezonowe w leasingu

Przed podpisaniem umowy leasingowej z finansującym można indywidualnie ustalić system comiesięcznej spłaty zobowiązania (zwanej również czynszem) za korzystanie z przedmiotu leasingu. Wyróżnia się raty o stałej wysokości, degresywne oraz raty sezonowe.

Stała wysokość rat przez cały okres umowy pozwala przedsiębiorcy na precyzyjne rozplanowanie wydatków firmowych. Jasno określone comiesięczne koszty finansowania zewnętrznego floty maszyn rolniczych wiążą się z przewidywalnością podczas spłacania należności. Oznaczają one jednak nieco mniejsze oszczędności na kosztach odsetkowych.

Spłacanie rat degresywnych polega na tym, że wysokość regularnych spłat maleje z czasem trwania umowy leasingowej. Dzięki początkowo wyższym kosztom leasingu przedsiębiorca zyskuje wówczas niższą podstawę opodatkowania. Raty degresywne przypominają kredyt bankowy w tym aspekcie, że w całym okresie leasingowym niższy jest koszt odsetkowy, a im dłuższy leasing, tym wyższe są te oszczędności dla leasingobiorcy.

Specyfika branży rolniczej wymusza na osobach związanych z nią zawodowo konkretny system pracy, który łączy się z dużą nieregularnością dochodów na przestrzeni roku. Leasing maszyn rolniczych bazujący na ratach sezonowych to zatem dla rolników idealne rozwiązanie. Do sezonowych przychodów leasingobiorcy dostosowywana jest bardzo indywidualnie wysokość rat, a harmonogram spłaty tworzony jest dość korzystnie. Okresy, gdy gospodarstwo bądź przedsiębiorstwo generuje naprawdę wysokie zyski są miesiącami ustalonych największych czynszów. Niższe rat sezonowe spłaca się w czasie zastoju w firmie, np. zimą.

zamów rozmowę