Zadzwoń i porozmawiaj, to nic nie kosztuje!    507 520 020

Leasing cieszy się uznaniem wśród przedstawicieli wielu branż, a w ostatnich latach zainteresowanie tą formą finansowania wzrasta również w rolnictwie. Dodatkowo rozwój rolnictwa sprawia, że firmy leasingowe przygotowują atrakcyjne oferty specjalnie dla rolników. Wybór tej najlepszej jest zależny od wielu czynników, a zwłaszcza od wielkości, źródeł finansowania i sposobu prowadzenia księgowości danego gospodarstwa.

Leasing sprzętu rolniczego– czy to się opłaca?

Ciągniki, kombajny, maszyny do prac leśnych czy ładowacze należą zdecydowanie do najkosztowniejszych zakupów gospodarstw rolnych. Mało kogo stać na zapłacenie za nie gotówką, dlatego przedsiębiorczy rolnicy szukają najbardziej atrakcyjnych form finansowania. Firmy leasingowe proponują swoim klientom takie rozwiązania jak:

  • leasing operacyjny,
  • leasing finansowy,
  • pożyczkę leasingową.

Trudno jednoznacznie powiedzieć jaka forma finansowania jest optymalna dla konkretnego gospodarstwa. Rolnicy zainteresowani leasingiem powinni skontaktować się z przedstawicielami firmy leasingowej, którzy w oparciu o kilka kluczowych czynników doradzą najlepszy w danym przypadku sposób.

Leasing operacyjny w rolnictwie

Jedną z najpopularniejszych ofert firm zajmujących się leasingiem jest leasing operacyjny. Rolnik, który korzysta z tego sposobu finansowania maszyn jest zobowiązany do uiszczenia opłaty początkowej, a następnie płacenia leasingodawcy comiesięcznych rat. Przedmiot leasingu jest przez cały czas trwania umowy własnością firmy leasingowej, natomiast po wywiązaniu się ze wszystkich zobowiązań finansowych rolnik ma możliwość jej wykupu. Leasing operacyjny jest polecany gospodarstwom, które utrzymują się ze środków własnych, są również płatnikami VAT. Dzięki leasingowi operacyjnemu mogą skorzystać z możliwości włączenia raty leasingowej do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że limit odpisu podatku VAT od maszyn rolniczych nie może przekroczyć dwunastu tysięcy złotych.

Rolnik powinien pamiętać, że korzyści finansowe związane z leasingiem operacyjnym pojawią się jedynie wówczas, gdy umowa z leasingodawcą zostanie zawarta na czas określony i będzie trwała minimum czterdzieści procent czasu amortyzacji maszyny.

Leasing finansowy dla rolników rozliczających się ryczałtem

Rolnicy, którzy rozliczają się ryczałtem nie mogą zaliczyć rat leasingu do kosztów uzyskania przychodu, dlatego leasing operacyjny nie jest z ich punktu widzenia atrakcyjny. Dla nich dedykowany jest leasing finansowy, który pozwala na skrócenie czasu amortyzacji sprzętu rolniczego. Umowa przy takim sposobie finansowania może być zawierana na dowolny czas.

Pożyczka – oferta firm leasingowych dla rolników 

Rolnicy korzystający z dotacji Unii Europejskiej muszą liczyć się z wieloma formalnościami, które utrudniają skorzystanie z leasingu. W ich przypadku realny jest jedynie wybór leasingu finansowego, którym nie wszyscy właściciele gospodarstw rolnych są zainteresowani. Firmy leasingowe specjalnie dla nich przygotowują ofertę tak zwanych pożyczek leasingowych, które można uzyskać znacznie szybciej i łatwiej niż kredyt bankowy.

 

zamów rozmowę