Decyzja o zakupie pojazdu nie należy do najprostszych. Należy zdecydować, czy interesuje nas samochód nowy, czy używany, a także, w jaki sposób zamierzamy go finansować. Obecnie coraz mniej Polaków decyduje się na zakup pojazdu za gotówkę.

Coraz częściej sięgamy po kredyty, a obecnie jedną z popularniejszych form finansowania pojazdów  jest leasing. Różnorodność i elastyczność ofert, a także możliwość podpisania umowy leasingowej na pojazd używany otwierają przed konsumentami nowe możliwości. Leasing może wziąć zarówno firma, jak i osoba prywatna.

W tekście skupimy się na różnicy leasingowania pojazdu używanego i nowego.

Leasing samochodu nowego a używanego – podstawowe różnice

Do kluczowych aspektów, które rozróżniają leasingowanie pojazdu używanego i nowego możemy zaliczyć cenę oraz łatwość podpisania umowy leasingowej.

Wiadome jest, że leasing pojazdu używanego będzie tańszy, ale nieco trudniejszy i bardziej ograniczony wewnętrzną polityką firmy leasingowej. Z kolei leasing pojazdu nowego jest o wiele prostszy i przyjemniejszy, jednak z reguły o wiele droższy. Obecnie w naszym kraju popularne są obydwie formy zewnętrznego finansowania, jednak zdecydowanie prym wiedzie leasing pojazdów używanych, szczególnie wśród konsumentów prywatnych podpisujących umowę leasingu konsumenckiego.

Leasing samochodu używanego – z czym się wiąże?

Leasing samochodu używanego determinowany jest przez kilka odgórnych zasad, których w różnym stopniu przestrzega większość firm. Przede wszystkim należy pamiętać o górnej granicy wiekowej. Granica ta wyznaczana jest na podstawie sumy wieku pojazdu i maksymalnego czasu trwania umowy leasingowej. Suma ta nie może przekroczyć (w zależności od polityki leasingodawcy) 8 lat. Przy czym istnieje pewna dowolność w spełnieniu tego zapisu. Przykładowo: przedmiotem leasingu może być pojazd, którego wiek nie przekracza lat 5, a umowa leasingowa może być wtedy spisana na maksymalnie 3 lata.

Należy pamiętać również o samym dokumencie zakupu pojazdu. Jeżeli samochód jest nabywany w komisie, wówczas często spotkamy się z fakturą VAT-marża. O wiele lepszym rozwiązaniem dla leasingobiorców jest pełna faktura VAT, od której można odpisać cenę podatku VAT i „wrzucić” ją w koszta.

Kiedy lepiej skorzystać z leasingu pojazdu używanego, a kiedy nowego?

Leasing pojazdu używanego rekomendowany jest konsumentom prywatnym oraz wszystkim, którzy pragną osiągnąć maksymalnie duży poziom oszczędności na cenie pojazdu. Leasing pojazdu nowego jest z kolei proponowany dużym i średnim firmom, a także innym podmiotom, które zamierzają mocno eksploatować pojazd.

Cena leasingu pojazdu nowego i używanego

Różnica w tych dwóch formach finansowania zewnętrznego jest spora. Potwierdzeniem naszych słów może być porównanie wysokości raty pojazdu nowego oraz 3-letniego (który notabene utracił już ponad 50% swojej wartości początkowej).

Weźmy za przykład nowy pojazd, którego wartość wynosi 80 tysięcy złotych – wartość pojazdu używanego to 40 tysięcy złotych. Przy stałych parametrach umowy leasingowej, minimalna spłacana rata pojazdu nowego wynosić będzie 2 tysiące złotych. Rata pojazdu używanego dwukrotnie mniej.

zamów rozmowę