Coraz więcej średnich i mniejszych przedsiębiorstw decyduje się na zewnętrzne finansowanie w postaci leasingu. W 2016 roku leasing wybrany był łącznie przez 51% podmiotów ze wszystkich sektorów gospodarczych. W 2017 i kolejnych latach przewiduje się większy wzrost popularności leasingu.

Taki stan rzeczy powodowany jest przez liczne zalety i korzyści leasingu dla przedsiębiorców. Na fali wzrostu popularności leasingu, maleje popularność kredytowania inwestycji.

Bardzo łatwo podpisać umowę leasingową. Maksymalnie uproszczony proces decyzyjny i procedury  zdecydowanie zachęcają zwłaszcza mniejsze i średnie firmy. Uzyskanie środków może nastąpić nawet w ciągu jednego dnia od złożenia wniosku leasingowego.

Leasing to wiele korzyści podatkowych

Umowy leasingowe pozwalają na znaczne zredukowanie finansowych obciążeń przedsiębiorstwa. Korzystanie z tarczy podatkowej podczas trwania umowy leasingowej to jeden z ważniejszych argumentów przemawiających za wyższością leasingu nad kredytem.

Dzięki możliwości wliczenia w koszta prowadzenia działalności rat leasingowych oraz kwoty inicjalnej wpłaty, firmy mogą znacznie obniżyć comiesięczne obciążenia podatkowe. Kwestia redukcji obciążeń podatkowych różni się w zależności od typu umowy leasingowej. Najpopularniejszy w Polsce jest leasing operacyjny (ponad 80% wszystkich zawieranych umów leasingowych).

Leasing umożliwia wpisanie w koszta uzyskania przychodu części odsetkowej, jak i kapitałowej raty leasingowej. „Wrzucanie” w koszta całej raty oraz opłaty inicjalnej to idealna okazja do znacznej redukcji obciążeń podatkowych zwłaszcza w początkowym okresie funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Kolejną niewątpliwą korzyścią podatkową jest możliwość podzielenia podatku VAT od sumy rat leasingowych i regularne jego spłacanie. W ten sposób możemy łatwo rozłożyć w czasie zarówno obciążenia, jak i koszta.

Leasing operacyjny to również możliwość obligatoryjnego wykupu środka trwałego będącego przedmiotem umowy. Firma nie musi decydować się na wykup, a pod koniec umowy może zawrzeć nową dotyczącą nowszego sprzętu lub urządzeń.

Dzięki nieangażowaniu własnych środków finansowych przez przedsiębiorcę leasing umożliwia poprawę przepływów pieniężnych firmy.

Przy decydowaniu się na zawarcie umowy leasingowej firmy mogą korzystać również z atrakcyjnych pakietów ubezpieczeń lub innych kompleksowych usług wchodzących w ofertę firm leasingowych.

Leasing jest atrakcyjny dla przedsiębiorców pod wieloma względami

Atrakcyjność tej formy zewnętrznego finansowania docenią zwłaszcza te firmy, których zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, lub przedsiębiorstwa, które nie chcą obciążać swojego majątku. Dzięki leasingowi odnawialnemu (np. pojazd) nie musi być w pełni spłacany, a po dwóch latach może zostać wymieniony na nowy wedle odnowionej umowy. Leasing to również możliwość tańszego zakupu pojazdów.

Chcesz poznać wszystkie korzyści podatkowe leasingu?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami. Przedstawimy Ci wszystkie zalety leasingu i jego korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa. Dzięki rozbudowanej ofercie Master Leasing, możesz uzyskać atrakcyjną i kompleksową ofertę w pełni dopasowaną do Twojej firmy. Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami już dziś.

 

zamów rozmowę