Leasing finansowy czy operacyjny? – pomożemy!

Wielu przedsiębiorców ma problem z wyborem – leasing finansowy czy operacyjny. Nie zawsze jedna forma leasingu sprawdzi się w przypadku wszystkich firm. W tym artykule podpowiemy, kiedy bardziej opłaci się leasing operacyjny, a kiedy finansowy.

Leasing finansowy a leasing operacyjny

Określenie różnic między leasingiem operacyjnym a finansowym da nam lepszy pogląd na opłacalność obydwu form zewnętrznego finansowania.

Leasing finansowy

Leasing finansowy opiera się na oddaniu środka trwałego w użytkowanie leasingobiorcy. Oferuje możliwość amortyzacji. W ramach leasingu finansowego niemożliwe jest wprowadzanie do kosztów uzyskania przychodów części odsetkowej spłacanych rat. Poza tym całościowy podatek VAT należy zapłacić na samym początku umowy leasingowej, a podatek VAT odliczany jest od opłaty inicjalnej (początkowej).

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny to czasowe przekazanie w użytkowanie środka trwałego. Raty leasingowe mogą być w całości umieszczane w kosztach uzyskania przychodów. Leasing operacyjny gwarantuje prawo do wykupu przedmiotu leasingu pod koniec umowy. Przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy.

Najważniejsze różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym

W leasingu amortyzacyjnym amortyzacja jest obowiązkiem nakładanym na leasingodawcę, a w leasingu finansowym na leasingobiorcę.
Koszty uzyskania przychodu w leasingu operacyjnym zalicza się opłatę inicjalną i koszt raty netto. W leasingu finansowym do kosztów uzyskania przychodu zalicza się amortyzację i część odsetkową rat leasingowych.
Leasing operacyjny nie może trwać krócej niż 10 miesięcy i jest dłuższy od 40% czasu amortyzacji środków trwałych wziętych w leasing. Umowa w przypadku leasingu finansowego trwa powyżej 12 miesięcy.
Pod koniec umowy leasingu finansowego, przedmiot staje się własnością leasingobiorcy. W przypadku leasingu operacyjnego możliwość wykupu uzależniona jest od okresu wykupu i stawki amortyzacji.

Leasing operacyjny jest korzystniejszy w przypadku firm*:

Decydujących się na sfinansowanie floty. W przypadku leasingu operacyjnego koszty można rozliczyć w 2 – 3 lata. Amortyzacja w przypadku leasingu finansowego może trwać nawet przez 5 lat.
Chcących zmniejszyć wysokość podatku VAT i skorzystać z tzw. tarczy podatkowej.
Szukających finansowania bardzo drogich środków trwałych. Leasing operacyjny umożliwia rozliczenie w koszty całej kwoty przedmiotów leasingu, bez względu na ich wartość. Leasing finansowy gwarantuje amortyzację tylko do kwoty w wysokości 20 tysięcy euro.

Leasing finansowy jest korzystniejszy w przypadku firm*:

Decydujących się na leasing środków trwałych objętych mniejszą stawką podatku VAT. Przykładowo książek – 5% VAT lub sprzętu medycznego – 8% VAT. Dzieje się tak, ponieważ leasing finansowy z podatkowego punktu widzenia jako dostawa towarów. Leasing operacyjny jest z kolei usługą (niezmiennie 23% VAT).
Chcących wybrać możliwie krótki okres leasingowania. Leasing finansowy może być znacznie krótszy niż leasing operacyjny.
Chcących naliczyć VAT od pełnej wartości przedmiotu leasingu oraz odsetek w miesiącu zawarcia umowy leasingowej.
Które decydują się na amortyzację jednorazową lub amortyzację o podwyższonej stawce.

Nie wiesz, który leasing będzie dla Ciebie najbardziej opłacalny?

Master Leasing to sprawdzona firma leasingowa. Oferujemy Ci fachowe doradztwo i pomoc przy określaniu idealnego dla Ciebie leasingu. Skonsultuj się z naszymi ekspertami, a zaproponujemy Ci najlepsze możliwe warunki. Z nami Twój biznes nabierze rozpędu!

* – nie dotyczy wszystkich firm.

 

zamów rozmowę