Zadzwoń i porozmawiaj, to nic nie kosztuje!    507 520 020

Jeśli leasingodawca jest pierwszym użytkownikiem samochodu osobowego, który jest przedmiotem jego umowy z instytucją finansującą, powinien rozważyć jego wykup. Niezwykle atrakcyjna jest preferencyjna, z góry ustalona stawka, za którą można wykupić pojazd, serwisowany jedynie w autoryzowanych stacjach obsługi (ASO), gdzie panują rygorystyczne normy  i pracują mechanicy, przeszkoleni specjalistycznie pod kątem modeli danej marki.

Czy kupować samochody poleasingowe i dlaczego? Rozważania w poniższym artykule.

Dlaczego warto kupić auto pod koniec umowy leasingowej

Leasingodawca otrzymuje od producenta samochodów nowe pojazdy i przekazuje je korzystającym na przykładowo trzyletni okres. Nakłada się na nich obowiązek regularnego serwisowania aut na stacjach partnerskich, gdzie sumiennie sprawdza się ich stan techniczny. Samochody te mają pewną historię, wszystkie dokumenty, prawdziwy przebieg. Kupując samochód w komisie, można spotkać się na przykład z pozornie wspaniałymi ofertami, a już po wyjechaniu z placu, okazuje się, że pojazd jest powypadkowy, nie ma gwarancji na części, a przebieg umiejętnie zmniejszono.

Wybór poleasingowych pojazdów jest coraz większy, obejmuje różne modele i typy nadwozia. Samochody odrestaurowuje się w celach kosmetycznych, a nie ukrycia ich wad czy zadrapań na karoserii. Cena, za jaką można je nabyć po zakończeniu umowy leasingowej jest zawsze bardzo korzystna, często wynosi nawet o połowę mniej niż takiego samego modelu w salonie samochodowym. Ślady użytkowania są przy tym niewielkie. Dodatkowym plusem zakupu przedmiotu umowy leasingowej jest znajomość pojazdu, którym jeździ się już od kilku lat i zna wszelkie jego zalety i ograniczenia.

Z czym wiąże się zakup samochodu poleasingowego

Podpisując umowę leasingową, warto spytać o gwarancję, oferowaną na jej przedmiot – nierzadko można otrzymać nawet kilkuletnią, tak jak w salonie samochodowym. Z zakupem auta osobowego  wiąże się często wkład własny w wysokości 0% wartości przedmiotu umowy leasingowej, co szczególnie przyciąga leasingobiorców. W przypadku innego rodzaju środków trwałych czynsz inicjalny wynosi niekiedy nawet 45%.

Tak preferencyjne warunki wzięcia samochodu w leasing i możliwości jego późniejszego wykupu po niskiej cenie można uzyskać już w pierwszym dniu prowadzenia działalności gospodarczej. Spłatę rozkłada się na wygodne 84 comiesięczne raty o równej wysokości, malejące (degresywne) bądź sezonowe.

Warto skorzystać na wykupie auta poleasingowego

Samochód osobowy bierze się w leasing:

  1. Finansowy – leasingowany pojazd zmienia pod koniec trwania umowy właściciela i przestaje być elementem aktywów leasingodawcy. Jest najkorzystniejszy dla ryczałtowców oraz osób niepłacących podatku VAT. Poza tym zakupy przedmiotów umów leasingowych robi się po obniżonej stawce VAT, a amortyzacja jest znacznie szybsza.
  2. Operacyjny – najpopularniejszy – dopuszczający wybór leasingobiorcy, czy wejść w posiadanie użytkowanego dotychczas samochodu. W koszta wrzuca się tu środki trwałe nawet o dość dużej wartości, a raty leasingowe zmniejszają wysokość płaconego podatku VAT.

Ponadto auto można wykupić prywatnie, co jest mniej atrakcyjnym finansowo rozwiązaniem, oraz na firmę. Kupując samochód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dolicza się kwotę jego wykupu do kosztów uzyskania przychodu, odlicza się podatek VAT, ani też nie prowadzi ewidencji przebiegu. Przy odsprzedaży jest się zwolnionym od obowiązku płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, należy jedynie uregulować podatek dochodowy od odsprzedaży samochodu.

 

zamów rozmowę