Co to jest leasing konsumencki

leasing konsumencki

Leasing konsumencki, mimo że istnieje na naszym rynku od dłuższego czasu, nadal nie zakorzenił się odpowiednio mocno w świadomości Polaków. Sytuacja ta powoli się zmienia, a warunki firm leasingowych świadczących takie usługi stają się coraz bardziej atrakcyjne; dostosowane do naszego rynku.

W tym artykule opowiemy nieco szerzej o leasingu konsumenckim ? jego charakterystyce, wadach, zaletach oraz warunkach. Zapraszamy do lektury.

Leasing konsumencki ? czym jest?

Leasing konsumencki, zwany również leasingiem prywatnym jest to zewnętrzna forma finansowania dedykowana osobom prywatnym, czyli podmiotom, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Możemy napisać, że leasing konsumencki jest formą dzierżawy z prawem do późniejszego wykupu przedmiotu leasingu.

Taka forma leasingu opiera się na podobnym szkielecie i zasadach jak inne umowy leasingowe. Koszty związane z umową leasingową dzieli się na raty leasingowe, początkowy wkład własny, a także późniejszy opcjonalny wykup pojazdu.

Zalety leasingu konsumenckiego

Obiektem leasingu konsumenckiego może być samochód, czy motocykl, a także inne, uzależnione od oferty leasingodawcy przedmioty. Duża elastyczność firm leasingowych sprawia, że finansowanie za pomocą leasingu konsumenckiego oraz innych jego rodzajów jest o wiele atrakcyjniejsze od kredytów lub kupna za gotówkę.

Dodatkowo firmy leasingowe zwykle pomagają leasingobiorcom przy negocjowaniu atrakcyjnych warunków ubezpieczenia, wyszukiwaniu i sprowadzaniu pojazdów, czy dokupowaniu innych, atrakcyjnych produktów i usług. Leasingodawcy mogą przejąć na siebie również część formalności ? np. rejestrację pojazdu.

Inną, kluczową zaletą umowy leasingowej konsumenckiej są o wiele niższe wymagania. Aby wziąć kredyt w banku na interesujący konsumenta pojazd, musi on przedstawić pokaźny komplet dokumentów oraz posiadać zdolność kredytową ? i nie zawsze spełnienie tych warunków skutkować będzie podpisaniem umowy. Leasingobiorcy zwykle stosują uproszczone procedury, a umowę leasingową można podpisać w kilka chwil.

Leasing konsumencki jest niezwykle popularny na zachodzie, gdzie konsumenci zdecydowanie częściej decydują się na leasingowanie pojazdów. W naszym kraju pewnym ogranicznikiem jest przywiązanie rodaków do poczucia własności; namacalnego faktu posiadania pojazdu.

Konsekwencje posiadania pojazdu w leasingu konsumenckim

Jak wspomnieliśmy powyżej, większość konsekwencji związanych z leasingiem konsumenckim wiąże się z tym, że leasingobiorca nie jest właścicielem pojazdu. Wobec tego pojazd nie może być modyfikowany i musi być użytkowany wyłącznie przez leasingobiorcę. Ten zapis umowy jest szczególnie istotny, gdy dojdzie do wypadku, w którym kierowcą była osoba inna niż leasingobiorca.

Kwestie kosztowe leasingu konsumenckiego

Umowę leasingową rozpoczyna się poprzez wpłatę wkładu własnego, która może wynosić minimalnie 10% wartości pojazdu. Kolejne koszta to regularnie spłacane raty leasingowe ustalone na początku umowy, a także ewentualny odkup pojazdu za kwotę od 1 do 50% wartości pojazdu.

Są Państwo zainteresowani leasingiem konsumenckim? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania i zaproponujemy dogodne warunki leasingowe.